Anna-Kaisa Summanen Öhgren

Anna-Kaisa Summanen Öhgren har en fil.kand. i konstvetenskap och gedigen erfarenhet av undervisning bl.a. som lektor på Södertörns högskola där hon föreläser i designhistoria. Hon har vigt hela sin karriär åt konst och antikviteter och var under många år intendent på auktionshus. Anna-Kaisa har särskilt djup kunskap om 1800- och 1900-talets konst, konsthantverk och design. Hon älskar utmaningen i att analysera konst, från symbolladdat 1600-tal till det helt samtida. Den tidiga modernismen är hennes favoritperiod och hon är särskilt förtjust i art deco.

Anna-Kaisa Summanen Öhgren undervisar i:

- Stilhistoria - grundkurs

- Det Nordiska Ljuset i konsten

- Modern Konst  - internationell inriktning (startar februari 2021)