Kursbeskrivning

Datum: Höst 2022 | Plats: Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32 Stockholm

Lär känna Modernt silver och kom hantverket lite närmre tillsammans med specialisten Anna Wehtje. Bekanta dig med silversmeder som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Erik Fleming, lär dig urskilja stämplar och förstå 1900-talets nytänkande former och koppling till den samtida konsten. Mer info kommer inom kort.

Lärare

Anna Wehtje, expert på silver

Anna Wehtje arbetar på Stockholms Auktionsverk som silverspecialist. Hon är utbildad vid Sotheby's Institute och är en av Sveriges främsta experter på silver.